Eesti Arhitektuurimuuseumi näitus “Rail Baltic – arengu vedur” esitleb võidutöid Tallinna rahvusvahelise kiirraudtee Ülemiste ning Pärnu reisiterminali arhitektuurikonkurssidelt.

Lisaks võidutöödele on välja pandud paremuselt järgmised ehk teise ja kolmanda koha saavutanud ning samuti ergutuspreemiaga ära märgitud projektid.

Euroopa Liidu rahastuse toel jätkatakse ettevalmistustega ehitustöödeks, mida alustatakse eeldatavasti aastatel 2018-2019. Valmima peaks raudtee esialgse prognoosi kohaselt aastaks 2025.

Rail Balticu projekt. Uuringu kohaselt on Rail Balticust teadlik 74% eestlastest ning 70% neist hindab selle mõju Eestile positiivseks, Näitus võimaldab ennast kurssi viia, millega Rail Balticu puhul täpsemalt tegu on.

Tallinna reisiterminali võidutöö “Tagasi” autoriteks on arhitektuuribüroo 3+1 arhitektid Gert Guriev, Markus Kaasik, Riin Kersalu, Kerstin Kivila, Taavi Looke, Mihkel Meriste, Andres Ojari, Siim Tiisvelt ja Ilmar Valdur. Konkursile laekus 14 nõuetekohast tööd Eestist ja välismaalt.

Pärnu reisiterminali võidutöö “Water Strider” autorid on arhitektuuribüroo Pluss OÜ arhitektid Indrek Allmann, Jaan Jagomägi, Gunnar Kurusk, Tanno Tammesson ja Holden Vides.

Konkursile laekus 31 nõuetekohast tööd Eestist ja välismaalt.

Konkursi võitjatelt tellitakse Rail Balticu reisijate terminalide ja lähiümbruste ehitusprojektid, samuti kaasatakse nad piirkonna detailplaneeringute koostamisele.

Raudee toob uued arengud. Tallinnasse Ülemistesse rajatav reisiterminal on Rail Balticu alguspunktiks. Reisiterminal ühendatakse trammiliini kaudu Tallinna Lennujaama ja kesklinnaga. Võimalik, et Ülemistele kolib ka Tallinna Bussijaam. Pärnus plaanitakse reisiterminal rajada Papiniidu piirkonda, millest võiks tulevikus kujuneda atraktiivne ajaveetmiskeskus.

Seega neil, kes veel 74% teadlike eestlaste hulka ei kuulu, tasuks näitust kindlasti külastada. See pole küll väga mahukas, ent kasulikku informatsiooni meie ümber toimuva kohtajagab kindlasti. Kes teab, ehk leiab nii mõnigi külastaja, et võitu väärinuks hoopis mõni teine projekt?

“Rail Baltic – arengu vedur” Eesti Arhitektuurimuuseumis, Ahtri 2, Tallinn Avatud kuni 5.04

Allikas: Äripäev, 20.03.2015