Neljapäeval ja reedel Riias toimunud Rail Balticu rahvusvahelise rakkerühma kohtumine lõppes oodatud tulemusteta, teatas Eesti majandus- ja kommunikatsiooniministeerium.

Kui enne raudtee rajamiseks kavandatava ühisettevõtte aktsionäride lepingu arutelu rippus õhus seitse lahtist küsimust, siis kohtumise lõppedes oli neid kümme.

Uued probleemid tõstatasid taas kord Leedu esindajad. Seni on jäänud arusaamatuks, kas leedulased venitavad läbirääkimistega selleks, et muuta nende varem kinnitatud trassi kulgemist nii, et raudtee läbiks Vilniust. Või soovivad nad Venemaa transiidiga seotud erihuvide tõttu Euroopa suurrahastust ootavat projekti üldse läbi kukutada?

Leedu leidis uued teemad

„Osades punktides suudeti kokku leppida, aga juurde tuli mitmeid Leedu tõstatatud uusi teemasid,” selgitas majandusministeeriumi pressinõunik Rasmus Ruuda. „Osapooled leppisid kokku küsimustes, millele tuleks lahendusi otsida Balti peaministrite esmaspäevasel kohtumisel. Neist peamine on Vilniuse ühendamise küsimus. Vastavalt peaministrite eelmisel kohtumisel antud suunistele leppisid delegatsioonid kokku ka teemades, mida tuleks lahendada Rail Balticu riikidevahelise rahvusvahelise lepinguga.”

Esmaspäeval, 3. veebruaril kohtuvad Tallinnas peaminister Andrus Ansip, Läti peaminister Laimdota Straujuma ja Leedu peaminister Algirdas Butkevičius. Kohtumisel räägitakse Balti riike ja Lääne-Euroopat ühendavast Rail Balticust ja digiallkirjade kasutamise koostööst. Balti peaministritega ühineb koostööküsimuste arutamiseks ka Poola peaminister Donald Tusk.

Rail Baltic on oluline transpordi infrastruktuuri projekt, mis tagab kiirema reisijate- ja kaubaveoühendusega piirkonnale paremad arenguvõimalused ning konkurentsivõime. Kõne all ongi riikidevaheline leping ja projekti elluviimiseks ühisfirma loomine. Balti ja Poola peaministrite kohtumisel arutatakse ka edasisi samme, kuidas Poolat paremini Rail Balticu planeerimis- ja arendustegevusse kaasata.

Allikas: Delfi.ee, http://arileht.delfi.ee/news/uudised/rail-balticu-arendajad-jatsid-otsuste-tegemise-peaministritele.d?id=67731529