Priit Pruul
Rail Baltic Estonia kommunikatsioonijuht

2018. aastal kutsuti Erasmus+ programmis ellu äge initsiatiiv nimega DiscoverEU, mis annab 18-aastastele noortele võimaluse rongiga reisides Euroopat avastada.

Tasuta reisipassi võitmiseks tuleb osaleda konkursil, mis toimub Euroopa Noorteportaali kaudu kaks korda aastas, kevadel ja sügisel. Iga riigi noortele on ette nähtud kindel arv rongi reisipasse, millega on võimalik reisida ligi 30 programmiga liitunud Euroopa riigis. Osaleda saavad kõik noored, kes on 18-aastased, mõne Euroopa Liidu liikmesriigi kodakondsusega ja kes plaanivad reisida ühe päeva kuni ühe kuu. Oma unistuste reisile saab minna üksi või võtta kaasa kuni neli sõpra.

DiscoverEU on ka Eesti noorte seas ajas üha populaarsemaks muutunud. Alates 2018. aastast on Eestist selle aja jooksul rongipassiga Euroopat avastamas käinud pea 200 noort.
Sel aastal on oma DiscoverEU reisi alustamas ligi 280 noort, kes said endale reisipassid möödunud aasta oktoobri ja käesoleva aasta aprilli kandideerimisvoorus. Järgmine võimalus reisipassi saamiseks avaneb käesoleva aasta oktoobris, mil on Eesti noortele jagamiseks umbes 100 reisipassi. Erasmus+ egiidi all tegutsev DiscoverEU jagas selle aasta esimeses voorus noortele eurooplastele 35 000 tasuta reisipassi.

Lisaks reisipassile saavad noored ka sooduskaardi, mis on abiks toidu, majutuse, kohaliku transpordi, kultuuri, spordi ja muude kulutuste eest tasumisel.

Rongiga sinna, kuhu soovid

Seiklusjanustel Euroopa Liidus elavatel noortel avaneb taas võimalus laiendada oma mugavustsooni ja silmaringi ning avastada Euroopat reisides tasuta rongiga sinna, kuhu nad ise soovivad. Oma rongiseikluse käigus on noortel võimalik tutvuda eri riikide kultuuripärandiga, saada uusi põnevaid kogemusi ja tutvusi ning loomulikult harjutada ka oma võõrkeeleoskust.

Kandideerimine rongipassidele toimub igal aastal ning osa saavad võtta 18-aastased noored. Reisipassi lunastamiseks tuleb esitada avaldus Euroopa noorteportaalis ning seejärel täita seal samas Euroopa Liidu väärtuste teemaline valikvastusega küsitlus. Järgmine taotlusvoor toimub 2022. aasta oktoobris.

Reisipasse on alates 2018. aastast jagatud pea 130 000 noorele eurooplasele. Eestis kureerib Erasmus+ ja DiscoverEU tegevust Haridus- ja Noorteameti Erasmus+ ja Euroopa Solidaarsuskorpuse agentuur.

Vaata lisaks: europa.eu/youth/discovereu_et.

Foto: Pexels.com