Rail Balticu juriidilises analüüsis osalenud vandeadvokaat Tõnis Tamme leidis, et kuna Eestil on projektist kõige rohkem võita, peame meie ka projekti vedama.

“Eestil on kolmest Balti riigist Rail Balticu projekti puhul kõige rohkem võita. Ma arvan, et see on aus ja asjalik lähenemine, et meie seda ka kõige aktiivsemalt veame. Tuleb leida nüüd need kohad, et ta oleks kõigile kasulik ja ka ära tehtaks,” rääkis Tamme ETV saates “Vabariigi kodanikud”.

Ta märkis, et Eesti pole tihti oma lähiajaloo jooksul olnud nii suurte ja mitmekihiliste projektide ristpunktis.

“Rail Balticu puhul on mängus nii rahvuslikud, geopoliitilised kui majanduslikud huvid. Paralleele võib tuua: Euroopa Liiduga liitumine, Nordstreami gaasijuhe, Visaginase tuumajaam, LNG regionaalne terminal. Seal olid samamoodi suured projektid ja suured huvid,” lausus Tamme.

Baltikumi projektide kogemusega vandeadvokaat nentis, et meil võiks olla Baltikumis rohkem riigiüleseid kokkuleppeid.

Projekti takistab idasuunalise raha mõju

Analüütik ja poliitik Veiko Spolitis märkis, et Rail Baltic on kindlasti tõhusam projekt kui oleks Baltikumi ühine lennufirma.

“Meie ühtne huvi on olla küll selles Euroopa Liidu perifeerias, kuid samas kindlustada enda julgeolekut just nende infrastruktuuriprojektidega,” lausus Spolitis.

Poliitiku sõnul oli Läti suhtumine Rail Balticu suhtes veel mõned aastad tagasi üsnagi labiilne, kuid kui valimistel muutusid ministrid, siis ka Läti seisukoht muutus ning hakati mängima euroopalikku poliitikat erinevalt varasemast suhtumisest, kus huvigruppide survel huvituti vaid ida-lääne koridorist.

BNS Eesti vastutav peatoimetaja Ainar Ruussaar tõdes, et ka Leedus ei saa idasuunalise raha mõju alahinnata, mis on seal kindlasti suurem kui Eestis.

Venemaa huvides pole tema hinnangul Rail Balticu põhja-lõuna suund, vaid pigem raudtee Leedust Kaliningradi ning seepärast võime oodata Venemaa poolt trikke poliitika suunamisel, näiteks piima tembeldamist mürgiseks.

Allikas: ERR Uudised, http://uudised.err.ee/v/majandus/7fad2d3d-d7a9-4245-8d90-f63ce027d04e