Täna, 28. oktoobril allkirjastasid Eesti majandus- ja taristuminister Urve Palo, Läti transpordiminister Anrijs Matiss ja Leedu transpordi- ja kommunikatsiooniminister Rimantas Sinkevicius lepingu, mille alusel asutatakse kolme Balti riigi Rail Balticu ühisettevõte.

Ettevõtte peakontor asub Riias ja põhitegevuseks on raudtee projekteerimine, ehitamine ja rahvusvaheline turustamine.

Majandus- ja taristuministri Urve Palo sõnul on tegu ajaloolise hetkega Balti riikide koostöös. “See on suurima mastaabiga ühine projekt meie riikide ajaloos ning ühisettevõtte asutamine näitab, et kõik riigid suhtuvad raudteeprojekti tõsiselt,” ütles Palo.

“Rail Balticu projektiga tuleb tempokalt edasi liikuda, sest esimene rahataotlus tuleb Euroopa Liidule esitada juba tuleva aasta veebruariks,” lisas minister. “Eesti poolt oleme taotluse ettevalmistamisega juba alustanud ning sama on teinud ka meie lõunanaabrid.”

Eesti on projekti ettevalmistusega jõudnud trassivaliku langetamise etappi. Eelmisel nädalal esitleti majandusministeeriumis ekspertide poolt väljapakutud eelistatud Rail Balticu trassi varianti Eestis. Sellel nädalal toimuvad arutelud maakondades ning maavanemad viivad trassikoridori eelistuse valitsusse novembri alguses.

Rail Baltic on keskkonnasõbralik kiire raudtee, mis ühendab Eesti ülejäänud Euroopa ning naaberriikide Läti ja Leeduga. Euroopa Liidu rahastuse toel jätkatakse ettevalmistustega ehitustöödeks, mida alustatakse eeldatavasti aastatel 2017-2018.

Lisainfo:
Rasmus Ruuda
MKM, avalike suhete osakonna juhataja
6256429
rasmus.ruuda@mkm.ee