Kelly Koort, Rail Baltic Estonia kommunikatsioonispetsialist


Rail Baltic Estonia alustas sel kevadel “Tagasi kooli” programmiga, mis on suunatud Eesti gümnaasiumiastme noorte teadlikkuse tõstmisele Rail Baltica projektist ja selle mõjudest.

2025. aasta jooksul külastatakse üldhariduskoole üle Eesti, eesmärgiga tutvustada õpilastele Euroopa üht suurimat infrastruktuuriprojekti ning avada arutelu transpordi tuleviku, keskkonnasäästlike lahenduste ja rahvusvahelise ühenduvuse teemadel. Programmi sihtrühmaks on peamiselt karjäärivaliku ees seisvad 10.–12. klassi õpilased.

Jõhvi Gümnaasium. Eriliseks teeb “Tagasi kooli” programmi see, et igat kooli külastab sealne vilistlane – RBE töötaja, kes jagab oma isiklikku teekonda ja kogemusi. Sel kevadel on programmist osa saanud ligi 450 õpilast. Foto: Kelly Koort

Vilistlane räägib enda teekonnast

Eriliseks teeb programmi see, et igat kooli külastab sealne vilistlane – RBE töötaja, kes jagab oma isiklikku teekonda ja kogemusi. Selline lähenemine aitab siduda suurprojekti noorte jaoks arusaadavama ja usaldusväärsema kontekstiga.

Koolikülastuse käigus tutvustatakse lisaks Rail Baltica projektile ka Rail Baltica noortekogukonna algatust ning DiscoverEU programmi, mis pakub noortele ainulaadset võimalust avastada Euroopat rongidega reisides. Iga külaskäigu lõpus viiakse läbi ka hariv ja lõbus viktoriin, mis aitab noortel omandatud teadmised kinnistada.

Teemad hõlmavad Rail Baltica üldist visiooni, ehitusprotsessi ja ajakava, projekti mõju Eesti majandusele, keskkonnale ja ühenduvustele ning karjäärivõimalusi transpordi- ja taristusektoris. Samuti julgustatakse õpilasi osalema aruteludes ja jagama oma ideid tuleviku transpordilahenduste kohta.

Rail Baltic Estonia peaprojektijuht Martin Kaljumäe Kuristiku Gümnaasiumis oma matemaatikaõpetaja Annela Valdi (paremal) ja eesti keele õpetaja Heli Pajuga (vasakul). Foto: Kelly Koort

Jõutud juba 450 õpilaseni

Sel kevadel on “Tagasi kooli” programmiga jõutud külastada Jõhvi Gümnaasiumit, Nõo Reaalgümnaasiumit, Pirita Majandusgümnaasiumit, Märjamaa Gümnaasiumit, Kuristiku Gümnaasiumit ja Pärnu Koidula Gümnaasiumit. Programmist on osa saanud ligi 450 õpilast.

Rail Baltic Estonia noorem projektikontroller Keit Prants (vasakul), IT arhitekt Alvar Soome ja liiklusjuhtimissüsteemide peaprojektijuht Merilin Danquah (paremal). Foto: Kelly Koort

Senine tagasiside näitab, et noored tunnevad Rail Baltica vastu elavat huvi. Kõige enam küsitakse tulevaste piletihindade, keskkonnamõjude ja raudtee valmimisaja kohta. See kinnitab vajadust taolise infovahetuse järele ning rõhutab programmi väärtust.

Aasta lõpuks on eesmärk jõuda vähemalt 1000 õpilaseni, pakkudes neile sisukat, arendavat ja inspireerivat kogemust. Detsembris on plaanis teha külastuste kokkuvõtted ning hinnata tulemusi, mille põhjal kavandatakse edasised sammud järgmiseks perioodiks. “Tagasi Kooli” programm ei ole pelgalt info jagamine – see on noorte kaasamine Eesti ja Euroopa tuleviku kujundamisse.

Rail Baltic Estonia vanemprojektijuht Rauno Lee “Tagasi Kooli” programmiga Pärnu Koidula Gümnaasiumis.
Foto: Kelly Koort

Artikkel ilmus esmakordselt 22.05 Maalehe inserdis Järgmine Peatus.

Kuidas see lugu Sind end tundma pani?
Rõõmsana
0
Üllatunult
2
Targemana
0
Ükskõikselt
0
Kurvana
0
Vihasena
0