Pärnu Rail Balticu terminali arhitektuurikonkursi võitis ideekavand „Water strider”, mille autorid on Indrek Allmann, Jaan Jagomägi, Gunnar Kurusk, Tanno Tammesson ja Holden Vides arhitektuuribüroost Pluss.

Võidutöö juures tõstis žürii esile efektset ja raudteearhitektuuriga seonduvat välisilmet ning funktsionaalsust, mistõttu reisijatel on hoones mugav ka näiteks halva ilma korral.

„Võidutöö on väga julge ja omapärane, see jääb silma. Futuristlik lahendus viib meid ajas ette ning kinnitab sõnumit, et Pärnu on arenev ja tulevikku vaatav linn – taolise emotsiooni tekitamine oli ka üks projekti eesmärke,” sõnas žürii esimees, Pärnu abilinnapea Romek Kosenkranius. „Eriskummaline kuju ja paigutus tekitavad nii autoga kui ka rongiga hoonest mööda sõitjas selle vastu huvi. Kujutan juba ette, milliseid valgusmänge moodustavad jaamahoone fassaadil mööduvate autode tuled. Hoone on samas praktiline ja dünaamiline. Üle teede ulatuvad klaasgaleriid laiendavad jaama elegantselt üle takistuste ja tekitavad sissepääsud ka teisele poole Via Baltica maanteed.”

“„Water strider” eristus eelkõige julge ja sihikindla üldise hoiaku poolest. Jaamahoone on tugeva identiteediga, äratuntav maamärk, millest kahtlemata on oodata tõelist arhitektuurilist vaatamisväärsust,” selgitas žürii liige, endine Soome Arhitektide Assotsiatsiooni (SAFA) president Rainer Mahlamäki. „Projekt haakub kontekstiga, nii ülesande tausta kui ka asukohaga suurepäraselt. See on õhuline, tulevikule orienteeritud ja moodne hoone elava liikluse keskel. Lisaks üldisele kvaliteetsele arhitektuurile on tegu toimiva lahendusega, kus reisijate mugavus on suurepäraselt tagatud – rongi saab oodata siseruumides. Jaamakeskuse ootealasid saab kavandada mitmel viisil ja kogu ala avaneb horisondile muljetavaldaval moel. Ideekavand on väga hästi arendatav ning selle väiksed puudused lihtsasti kõrvaldatavad.”

Rahvusvahelisele arhitektuurivõistlusele esitati 31 nõuetele vastavat tööd. Võistluse preemiafond oli 22 000 eurot, sellest esimese koha auhind 8000 eurot. Võistlusel osalenud kavandeid võib 20. jaanuarini vaadata Pärnu keskraamatukogus.

Allikas: Linnaleht, 09.01.2015