Rail Balticu (RB) Pärnu reisiterminali arhitektuurikonkursi võidutöö selgub täna, kuid selle autor(id) tehakse avalikkusele teatavaks 23. detsembril.

Pärnu abilinnapea Romek Kosenkraniuse teatel esitas rahvusvahelise arhitektuurivõistluse kvalifitseerimiskomisjon peamiselt arhitektidest koosnevale komisjonile hindamiseks 31 tööd.

Järgmiseks valis komisjon 31 ideelahendusest välja kuus tööd.

“Need kuus tööd järjestab komisjon täna pingeritta ja teeb teatavaks ka võidutöö nime, kuid selle autori(te) ja RB Pärnu reisiterminali lahenduse avalikustamine üldsusele toimub teisipäeval,” selgitas abilinnapea.

Kuue parema sekka jõudnud töid hindab žürii, kuhu kuuluvad Romek Kosenkranius ja linnaarhitekt Karri Tiigisoon, arhitektid Rainer Mahlamäki, Veronika Valk, Raivo Puusepp ja Rail Balticu Eesti projektijuht Miiko Peris.

Kosenkranius märkis, et väga paljud arhitektuurivõistlusel osalenud tööd olid huvitavad. Võistlusele esitati tema sõnade järgi üsnagi lennukaid ideid, kuid saabus ka tagasihoidlikku joont esindavaid põhjamaiseid, ent originaalseid lahendusi.

Osalejate seas oli arhitekte Eestist, lähiriikidest ja kaugemaltki.

“Usun, et arhitektide žürii valib täna välja sobivaima töö. Konkursiteema on iseenesest väga nõudlik. Oodatav lahendus – väljapaistev hoonekompleks-maamärk, mis seoks kaks eri laiusega raudteed, auto- ja kergliiklusteed ning jõeäärse puhkeala ja arvestaks sealjuures olemasolevat liikluslahendust, – oli suur väljakutse igale arhitektile, kes sellel konkursil osales,” rääkis abilinnapea.

Võidutöö esitajalt tellitakse Rail Balticu Pärnu reisiterminali ja selle ümbruse ehitusprojekt ja ta kaasatakse piirkonna detailplaneeringu koostamisse.

Kuigi Rail Balticu rajamine on rahvusvaheline ettevõtmine, korraldas arhitektuurikonkursi Pärnu linn. Kokku kulub linnal võistlusele 27 000 eurot.

Võistluse auhinnafond on 22 000 eurot, millest võidutöö saab 8000, teine ja kolmas koht 6000 ja 4000 eurot. Linn maksab välja kaks 2000 euro suurust ergutuspreemiatki.

Allikas: Pärnu Postimees, 19.12.14