Täna sõlmis Rail Baltic Estonia OÜ lepingu RB Ülemiste ühisterminali projekteerimiseks arhitektuurikonkursi võitnud ühispakkujatega Zaha Hadid Architects ja Esplan.

„Ülemiste terminali projekteerimiseks valitud lahendus pole ainuüksi funktsionaalselt hästi läbimõeldud, vaid annab nii Ülemiste asumile kui laiemalt ka Tallinna linnale juurde ühe silmapaistva arhitektuurse maamärgi. Tänane lepingu allkirjastamine loob olulise eelduse selleks, et 2026. aastal on Eestil uus ja arenev transpordikeskus,“ sõnas Rail Baltic Estonia juhatuse liikme kohusetäitja Marko Kivila.

Zaha Hadid Architects tegevjuht Gianluca Racana: „Alustame põnevusega Eestile strateegiliselt olulise objekti projekteerimist, millest saab innovaatiline, tulevikku vaatav ja reisijakogemust väärtustav transpordikeskus. Uus terminal ning projekteeritav avalik ruum annab ühtlasi ka uue hingamise ajaloolisele linnaosale.“  

„Eesti ühe juhtiva projekteerimisettevõttena oleme otsustanud, et Esplan valib rahvusvahelisest teadmistepagasist parimad oskused ja praktikad, selleks et meie loodud hooned ning töö- ja elukeskkonnad oleksid tõeliselt hästi ja läbimõeldult projekteeritud. Esplan pakub maailmas tipptasemel lahendusi ja koostöö Zaha Hadidi arhitektuuribürooga on üks, kuid märgiline tunnistus meie inimeste erakordselt vastutusrikkast tööst,“ ütles peaprojekteerimisettevõtte Esplani tegevjuht Kadi Metsmaa.

Täna allkirjastatud lepinguga paralleelselt algas ka juba sisuline töö Rail Balticu alguspunktiks oleva ühisterminali projekteerimiseks. Rail Baltica raudteetaristu ehitus valmib plaani kohaselt kahes etapis. Terminali projekteerimine kestab lepingu järgi ca 1,5 aastat, lisaks projekteeritakse paralleelselt terminali lepingule ka raudteetaristu. 2021. aasta esimeses pooles kuulutatakse välja terminali I etapi ehitushange.

Leidmaks Ülemistele rajatava Rail Baltica ühisterminali jaoks kasutuselt, ideeliselt ja linnaruumiliselt sobivaim arhitektuuriline lahendus, kuulutas Rail Baltic Estonia käesoleva aasta maikuus välja rahvusvahelise ideekonkursi, mis lõppes 3. septembril ning mille võitjad kuulutati välja 6. novembril. 13. detsembril lõppenud teise läbirääkimistevooru ja arhitektuurse ideekonkursi koondtulemusena tunnistati edukaks Suurbritannia arhitektuuribüroo Zaha Hadid Architects ja Eesti projekteerimisettevõtte Esplan ühistööna valminud Light Stream.

Töö eesmärgiks on luua mitmekülgne ja elav transpordikeskus ning linnaruumi uus maamärk, mis integreerib äripindu, avalikke teenuseid ja arhitektuurilisi lahendusi. Ehitise arhitektuuriline fookus on suunatud liikumisele ja sujuvale liikumisvoogude ühendamisele. Avatud ja dünaamiline keskkond lähtub inimeste liikumistrajektooridest ning lubab ruumi ohtralt valgust. Projekti kõige  väljakutsuvam osa saab olema terminali põhikorruse rajamine raudtee kohale.

RB Ülemiste ühisterminali projekteerimismaksumuseks on 2,6 miljonit eurot.

Rail Baltica on keskkonnasõbralik ja mugav raudteeühendus, mis liidab Eestit lõunanaabrite ja Kesk-Euroopaga. Rajatav taristu võimaldab reisijatel jõuda Tallinnast Pärnusse 40 minutiga ja Riiga 2 tunniga.

*Galerii RB Ülemiste ühisterminali projekteerimislepingu sõlmimisest (fotode autor Arno Mikkor)