Mari Salmu, Rail Baltic Estonia jätkusuutlikkuse ekspert


Värvime seinad roheliseks ja olemegi roheline kontor. Nii lihtsalt asjad kahjuks või õnneks ikkagi ei käi. Rohelise värvi seintele võõpamisega jõuaksime ainult sinna, et saaksime tegeleda rohepesu* süüdistuste tagajärgede likvideerimisega.  

Oleme organisatsioonina võtnud eesmärgiks 2025. aasta lõpuks saada Rohelise kontori märgis, mis tähendab süsteemset lähenemist kontori igapäevaste tegevuste keskkonnamõjude vähendamisele. Rohelise kontori märgis on ühelt poolt tunnustus, aga teisalt ka kohustus tagada oma mõjude kaardistamine ja nende vähendamiseks selgete põhimõtete ja plaanide loomine. 

Tänaseks on saanud Rohelise kontori märgisest või selle põhimõtete järgimisest justkui vastutustundliku organisatsiooni “uus baasnorm”. Järgmine loogiline samm Rohelise kontori märgisest on Vastutustundliku ettevõtluse märgise taotlemine ning keskkonna- ja kvaliteedijuhtimissüsteemide rakendamine. 

Mis see täpsemalt meie jaoks tähendab? 

Rohelise kontori märgise taotlemise protsess on esimene samm, et organisatsiooni tasandil mõtestada oma igapäevaste tegevuste ja valikute mõjusid. Protsessi käigus kaardistatakse oma keskkonnamõjud ja luuakse põhimõtted ning tegevusplaan nende mõjude vähendamiseks.

Roheline kontori teemad keskenduvad järgmistele valdkondadele: 

  • Ressursside tõhus kasutamine (sh energia ja vee säästmine). 
  • Kasvuhoonegaaside jalajälje mõõtmine ja vähendamine. 
  • Jäätmete sorteerimine ja nende tekkimise vähendamine. 
  • Töötajate teadlikkuse tõstmine ja nende kaasamine keskkonnaalastesse tegevustesse. 
  • Keskkonnasõbraliku liikuvuse ja hankepõhimõtete edendamine. 
Rohelise Kontori süsteemi elemendid. Eesti Keskkonnajuhtimise Assotsiatsioon.

Nende tegevuste kaudu on võimalik saavutada mitmeid kasulikke tulemusi: vähendada tegevuskulusid, avaldada positiivset mõju ühiskonnale ja aidata kaasa töötajate keskkonnateadlike valikute tegemisele. 

Mis meil juba olemas on? 

Meie kontori füüsilised tingimused annavad tugeva aluse Rohelise kontori põhimõtete järgimiseks. Asume LEED Gold sertifikaadiga hoones, kus on juba olemas: 

  • Energia- ja soojuse säästulahendused, sh päikeseenergiapark ja maasoojus. 
  • Automaatse lülitusega valgustussüsteemid, mis vähendavad energiakulu. 
  • Vett säästvad segistid, mis aitavad vähendada veetarbimist. 
  • Rattahoiuruum ja pesuruumid, mis julgustavad töötajaid jalgrattaga tööle sõitma. 

Lisaks oleme kontoris keskkonnasäästlikult lahendanud prügi sorteerimise ja oleme ka kaardistanud sorteerimise edukust, et näha, kuidas saame seda veelgi parandada. 

Samuti on töötajate tervise ja heaolu toetamine osa meie personalipoliitikast, näiteks pakume töötajatele tervisekindlustust ja Stebby sporditoetust ning igal teisipäeval on kontoris värsked puuviljad. 

Mida järgmiseks?

2025. aastal on meil vajalik keskenduda konkreetsete põhimõtete kokkuleppimisele, jalajälje vähendamise tegevuskava ja praktiliste juhendmaterjalide loomisele ning töötajate keskkonnateadlikkuse ja kaasamise programmi kavandamisele. Selle kõrvalt leida ka nutikad ja lihtsad lahendused jalajälje arvutamiseks vajalike andmete kogumisel. 

Rohelise kontori märgise infoga ja roheliste kontoritega on võimalik tutvuda järgneval leheküljel: Mis on roheline kontor? — EKJA 


* Rohepesu on teadlik tarbija eksitamine, mõjutades teda eelistama toodet või teenust mille puhul on välja toodud konkreetne keskkonnasõbralik aspekt. Kuigi, tähelepanuta jääb selle toote mitte nii roheline pool (kogu protsess versus üks detail). Seetõttu võibki tekkida olukord, kus tootel on samaväärsega negatiivsem ökoloogiline jalajälg, ent tarbja seda ei tea.” (Allikas: Rohepesu — mis see on ja kuidas seda ära tunda? | Bioneer