Ida ja lääne ühendamine on Eestile kui strateegilise asukohaga transiit- ja piiririigile eriti oluline, ütles majandus- ja kommunikatsiooniminister Juhan Parts neljapäeval Tallinnas toimunud üle-euroopalisel transpordikonverentsil TEN-T.

«Transpordivõrgustiku arendamine on tähtis ka meie naabrite ja kogu Läänemere piirkonna seisukohalt. Seetõttu leevendab Rail Baltica Eesti jaoks seni üht tõsisemat kitsaskohta – meie perifeerset asukohta Euroopas,» sõnas Parts.

Minister tõi esile Euroopa Komisjoni edusamme ühtse Euroopa transpordivõrgustiku arendamisel. Ühe olulisemana neist on TEN-T poliitika eesmärkide väljatöötamine aastaks 2050. Koos on kaardistatud võtmetähtsusega transpordi infrastruktuuri projektid, mille arendamine on oluline, et saavutada Euroopa Liidu eesmärgid aastaks 2020.

«Olen uhke, et Eesti on esimene riik maailmas, kus on loodud üleriigiline elektriautode süsteem,» ütles Parts ja kutsus konverentsil osalejaid mõtlema sellele, kuidas kasutada kaasaegse infotehnoloogia abil olemasolevaid infrastruktuurisüsteeme tõhusamalt, et muuta kaupade ja inimeste liikumist lihtsamaks.

Minister tõi oma kõnes välja, et juba ajalooliselt on Eestil olnud oluline roll kaupade liikumisel. Hansaliidu liikmena sai Tallinn rahvusvahelise tunnustuse heade kaubanduspraktikate eest 1248. aastal, mil Tallinnale määrati Lübecki linnaõigus. Siiditee osana oleme globaalsesse kaubandusse panustanud juba sajandeid. «Täna tahame anda Eesti strateegilisele tähtsusele ida ja lääne ühendamises uue mõõtme,» ütles Parts.

TEN-T (Trans-European Transport Network) on Euroopa Komisjoni loodud üle-euroopaline transpordivõrgustiku arendamise programm, mille eesmärk on toetada ja arendada olulisi transpordi infrastruktuuriprojekte. Juba kuuendat korda peetav TEN-T konverents toimub sel aastal Tallinnas 16-18. oktoobrini.

Allikas: E24.ee, http://e24.postimees.ee/2564558/parts-ida-ja-laane-uhendamine-on-eestile-olulise-tahtsusega