DiscoverEU programm saadab käesoleval suvel rongidega Euroopat avastama 83 030 Euroopa noort. Kui sügis- ja kevadvoorus kandideeris Eesti reisipassidele kokku 751 huvilist, siis eri riikide kultuuripärandiga saab sel suvel tutvuma minna pelgalt kolmandik neist, ehk 243 õnnelikku.

Noorte sõnul on rongiga reisimine äärmiselt kiire ja mugav, ei pea oma aega kulutama turvakontrollidele ning boonuseks on imelised vaated kogu reisi vältel.

DiscoverEU aitab noortel iseseisvuda

Euroopa Solidaarsuskorpuse ja DiscoverEU koordinaatori Anni Tetsmanni sõnul on säärane ettevõtmine noortele äärmiselt oluline. Enim tuuakse välja iseseisvumise aspekt, võimalus ise otsustada, planeerida ning veenduda selles, et saadakse päriselt ise hakkama. „Noored, kes DiscoverEU programmi kandideerivad, on väga keskkonnateadlikud ning hindavad võimalust külastada mitut erinevat riiki ühe reisi jooksul. Kindlasti on lisandväärtuseks ka paindlikkus – kui tahta mõnda kohta kauemaks jääda, siis DiscoverEU passiga on see võimalik – reisipäevi saab jooksvalt ja mugavalt muuta,“ selgitab Tetsmann.

Kedagi ei jäeta oma reisiga üksi

Kõigile reisipassi võitnud noortele saadetakse kutse osaleda reisi ettevalmistaval koolitusel, kus keskendutakse nii reisi planeerimisele kui ka turvalisusele ja õpikogemusele, mida selline reis pakub. Lisaks saavad kõik noored viited kasulikele veebilehtedele, kust on soovi korral võimalik ise lisainfot otsida.

DiscoverEU reisipassiga kaasneb ühtlasi Euroopa Noortekaart, millega on võimalik erinevates Euroopa riikides saada soodustust majutuselt, toitlustuselt ja muuseumidelt. Umbes kolmandik noori kasutab meelsasti ka öörongide võimalust, et hoida kokku majutuskuludelt.

Temaatilised marsruudid

Oma reisi planeerimisel on noortele abiks Euroopa Komisjoni poolt loodud temaatilised marsruudid. „The Green Route“ läbib Euroopa rohelisi pealinnu, „The Cultural Route“ annab võimaluse külastada erinevaid Euroopa kultuuripealinnu ja „The Digital Route“ viib noored linnadesse, kus kasutatakse enim digilahendusi ja innovatsiooni.

Eesti noorte peamised lemmikud on Lääne- ja Lõuna-Euroopa riigid – Belgia, Holland, Saksamaa, Prantsusmaa, Hispaania, Itaalia. „Just nendest riikidest liiguvad noored ka meie poole – avastavad Balti riike ja Põhja-Euroopat. Ilmselt peitub põhjus selles, et noored tahavad avastada ja kogeda midagi teistsugust – jahedama kliima elanikud tahavad kogeda sooja ja vastupidi,“ märgib Tetsmann. Kui veel täna väljub Eesti noortele lähim DiscoverEU rong Stockholmist või Varssavist, siis juba õige pea saab tänu Rail Balticale oma rongiseiklust alustada siitsamast kodumaalt. Tetsmanni sõnul teeks Rail Baltica valmimine reisijate elu kordades mugavamaks ning avaks noorte jaoks lugematul hulgal uusi marsruute.

Fotol Laura ja Birgit mullu suvel Villa Tarantos Maggiore järve ääres Itaalias. Foto: Kristian Pärt.

75 Euroopa noore seas läbi viidud küsitlusest selgub, et 73% lisaksid oma DiscoverEU reisiplaani ka Eesti, kui Rail Baltica täna valmis oleks. 10% vastanutest ei oska öelda, kas nad Balti riike külastaksid ning 17% eelistab reisimiseks Lõuna-Euroopat.