Majandus- ja kommunikatsiooniministeerium esitas eile konsultantide ettepaneku Rail Balticu trassialternatiivi kohta valitsusele. Lõpliku otsuse teevad trassile jäävate maakondade maavanemad. Võiks arvata, et suured probleemid on trassivalikute osas nüüd murtud, kuid maavanemate otsused ei pruugi tulla kergelt, sest igasugune trass riivab kellegi huve.

Tallinna lähistel asuva Kiili valla kolm küla, kus elab kokku umbes 2000 inimest, saatsid eile protestikirja valitsusele, majandusministeeriumile, Rail Balticu toetusrühmale ja Harju maavalitsusele. Nende väitel on trassivalik tehtud kiirustades ja läbimõtlematult, vahendas “Aktuaalne kaamera”.

Kangru Küla Seltsi juhatuse liige Peep Tomingas ütles, et trassivalik jõudis külarahva lauale alles oktoobris. “Praegu on juba novembri algus, nii et kahe nädalaga tahetakse see otsustamisprotsess lõpule viia. See tähendab, et kui trass välja valitakse, siis edasi tegeletakse ainult selle trassiga. Meie leiame, et see ei ole õige, trassivalik on tehtud kiirustades ja argumendid on puudulikud,” ütles Tomingas.

See on vaid üks näide kohalikest probleemidest, mida üks või teine trassivalik põhjustab. Kellelgi lõikab trass lauda karjamaadest ära. Esko talu peremees Gunnar Eensalu rääkis, et talu ja taluüksusena on tema õuest läbi planeeritud üks eelistatud trassialternatiiv, mis paikneb joonisel tootmishoonetest paarisaja meetri kaugusel.

Kuskil lõhutakse ära väljakujunenud tervisespordi ala. Saku rabametsa terviseraja huvigrupi esindaja Paavo Nael selgitas, et konsultantide poolt välja pakutud trass 16B-14C lõikab rekreatsiooniala keskelt pooleks, mis ei võimalda enam seda ala praegusel sihtotstarbel kasutada.

Harju maavanem Ülle Rajasalu kurdab, et juba olemas olnud suulised kokkulepped ei pruugi enam pidada. “Kui paneme siit trassi paika, siis tulevad elanikud, kes ütlevad, et minge sinna. Nüüd on tekkinud jälle uus situatsioon, kus elanikud survestavad kohalikke omavalitsusi, et need ei annaks heakskiitvat trassi varianti.”

Sarnaseid probleeme, millest rööbastega niisama lihtsalt üle sõita ei anna, jagub lisaks Harjumaale küllaga ka Rapla- ja Pärnumaal.

Allikas: ERR Uudised, http://uudised.err.ee/v/eesti/051ec5ec-1f6e-4809-b3fa-de6837ebe4da