Alates 15. märtsist on Euroopa Liidu noortel DiscoverEU reisipassi abil võimalus avardada oma maailmapilti ning reisida rongiga Euroopas soovitud sihtkohtadesse. Kokku läheb jagamisele 35 000 reisipassi, millest 106 on mõeldud Eesti noortele.

„Tasuta reisipass võimaldab sõita rongiga läbi terve Euroopa, õppida tundma kultuuripärandit, saada uusi elamusi, harjutada keeli ning kohtuda erinevate inimestega. Oma unistuste reisile saab minna üksi või kuni nelja sõbraga,” ütles Haridus- ja Noorteameti Euroopa Solidaarsuskorpuse ja DiscoverEU koordinaator Anni Tetsmann. 

„Mitte ühegi pildi või tekstiga pole võimalik edasi anda, mis tunne on süüa šokolaadisaiakest ja juua kohvi Pariisis Eiffeli torni all, külastada Itaalia kõige ilusamaid järvesid, sõita ratastega läbi Viini, vaadata küngastelt üle terve Monaco, Oslo ja Nitsa linnade ning sõita rongiga üle Alpide mööda maailma muinasjutuliseimat raudteed. Kõike seda ühe reisi jooksul. Need on kogemused ja elamused, mis tagasi mõeldes toovad kananaha ihule,“ märgib möödunud aastal DiscoverEU reisipassi saanud Kristian Pärt, kes reisis rongipassiga marsruudil Austria (Viin, Salzburg) – Šveits (Zürich, Chur) – Itaalia (Milano, Maggiore, Como) – Monaco – Prantsusmaa (Nice, Pariis) – Belgia (Brüssel) – Holland (Amsterdam) – Saksamaa (Hamburg) – Taani (Kopenhaagen) – Norra (Oslo).

Fotod: Kristian Pärt

„DiscoverEU reisipasside võitjad saavad lisaks põnevale reisikogemusele ka põhjaliku õpikogemuse, sest noored saavad osaleda reisieelsetel koolitustel ja rahvusvahelistel kokkusaamistel, mis toimuvad teistes Euroopa riikides ja toetavad kultuuridevahelist õppimist,“ lisas Tetsmann. 

Tasuta reisipass on mõeldud 18-aastastele noortele, mis tähendab, et osalemiseks peab noor olema sündinud vahemikus 1. juuli 2004 kuni 30. juuni 2005. 

Erasmus+ egiidi all tegutseva DiscoverEU reisipassi lunastamiseks tuleb esitada avaldus Euroopa noorteportaalis aadressil https://youth.europa.eu/discovereu_en avaneb uues vahekaardis ning seejärel täita seal samas Euroopa Liidu väärtuste teemaline valikvastusega küsitlus. Taotlusvoor kestab kuni 29. märtsini.

Kuula kindlasti järgi ka Rail Baltic Estonia ja Teeviida podcasti osa, kus oma DiscoverEU reisimuljeid jagavad Kristian ja Julius ning programmist räägib lähemalt Anni.

„Ei maksa pead norgu lasta, kui õnn kohe ei naerata. Kõiki osalejaid hoitakse ootenimekirjas ja nendega võetakse piletite vabanedes ühendust. Kui ka siis ei lähe õnneks, on Erasmus+ ja Euroopa Solidaarsuskorpuse programmidel veel hulgaliselt võimalusi maailma avastamiseks, näiteks vabatahtlik teenistus, noorte osalusprojektid, õpiränne, praktika välismaal ja palju muud,“ rääkis Tetsmann.  

Üleeuroopalisele seiklusele saavad minna kõik Euroopa Liidu liikmesriikide ning Erasmus+ programmiga seotud riikide elanikud. Lisaks reisipassile saavad noored ka sooduskaardi, mis on abiks toidu, majutuse, kohaliku transpordi, kultuuri, spordi ja muude kulutuste eest tasumisel. 

Reisipasse on jagatud alates 2018. aastast kokku pea 213 000 noorele eurooplasele.   

Kontakt: 

Anni Tetsmann, DiscoverEU ja Euroopa Solidaarsuskorpuse koordinaator, anni.tetsmann@harno.ee avaneb uues vahekaardis, 56 937 745 

Tiina Nõmm, haridus- ja noorteameti kommunikatsioonispetsialist, tiina.nomm@harno.ee avaneb uues vahekaardis, 53323361