Tehnilise järelevalve amet (TJA) allkirjastas reedel lepingu Rail Balticu raudteeliiniga seotud maakonnaplaneeringute koostamiseks ja eelprojekteerimiseks.

Töid hakkavad tegema avatud riigihanke võitnud Eesti ettevõtted OÜ Reaalprojekt, OÜ Hendrikson&Ko, EA Reng AS koos Leedu projekteerimisettevõttega UAB Kelprojektas. Lepinguperiood on veidi üle kahe ja poole aasta ning lepingu maksumus ligikaudu 7,5 miljonit eurot ilma käibemaksuta.

“Maakonnaplaneeringute koostamise ja eelprojekteerimise alustamine tähistab märgilist hetke Rail Balticu projekti arengus,” ütles TJA peadirektor Raigo Uukkivi. “Arutelude tasandilt on nüüdseks liigutud väga konkreetsete tegevusteni, mille edukal lõpule viimisel muutub uue raudteeliini ehitus käegakatsutavaks.”

Rail Balticu projekti kaasrahastatakse 50 protsendi ulatuses Euroopa Liidu TEN-T programmist.

Euroopa Komisjoni transpordivolinik Siim Kallas rääkis eile ERRi raadiouudistele, et kuigi Rail Baltic pole ainus projekt, mis Euroopa Liidu transpordiühenduste arendamise toetusele loodab, peab ta Rail Balticut neist kõige tõsiseltvõetavamaks.

Ühtekuuluvusriikide transpordiühenduste arendamiseks läheb jagamisele kümme miljardit eurot.

“Unistused pole väga laialt levinud mitte ainult idapoolses Euroopas, vaid täpselt samamoodi ka läänepoolses. Lugematu hulk häid ideid saabub siia kogu aeg,” rääkis Kallas. “Mulle näib, et Balti riikide koostöö ja ettevalmistustööd on kaunis kaugele jõudnud. Teistel ma ei tea olevat nii kaugele jõutud, sest koridoriprojektid peavad olema mitme riigi omad.”

Allikas: Pärnu Postimees, 7.05.2013