Täna allkirjastasid Eesti majandus- ja taristuminister Urve Palo, Läti transpordiminister Anrijs Matiss ning Leedu transpordi- ja kommunikatsiooniminister Rimantas Sinkevicius lepingu, mille alusel asutatakse kolme Balti riigi Rail Balticu ühisettevõte.

Ettevõtte peakontor asub Riias ja selle põhitegevus on raudtee projekteerimine, ehitamine ja rahvusvaheline turustamine, teatas majandusministeerium.

«See on suurima mastaabiga ühine projekt meie riikide ajaloos ning ühisettevõtte asutamine näitab, et kõik riigid suhtuvad raudteeprojekti tõsiselt,» ütles Palo.

«Rail Balticu projektiga tuleb tempokalt edasi liikuda, sest esimene rahataotlus tuleb Euroopa Liidule esitada juba tuleva aasta veebruariks,» lisas ta. «Eesti poolt oleme taotluse ettevalmistamisega juba alustanud ning sama on teinud ka meie lõunanaabrid.»

Eesti on projekti ettevalmistusega jõudnud trassivaliku langetamise etappi. Eelmisel nädalal esitleti majandusministeeriumis ekspertide väljapakutud eelistatud Rail Balticu trassi varianti Eestis. Sellel nädalal toimuvad arutelud maakondades, maavanemad viivad trassikoridori eelistuse valitsusse novembri alguses.

Rail Baltic on keskkonnasõbralik kiire raudtee, mis ühendab Eesti ülejäänud Euroopa ning naaberriikide Läti ja Leeduga. Euroopa Liidu rahastuse toel jätkatakse ettevalmistustega ehitustöödeks, mida alustatakse eeldatavasti aastatel 2017-2018.

Allikas: Postimees online, http://majandus24.postimees.ee/2970869/ministrid-asutasid-riias-rail-balticu-uhisettevotte