Hiljuti avaldas üleeuroopalise uudistekanali Euronews ajakirjanik Hannah Brown huvitava reisiloo, kus ta võrdles ühe ja sama reisiteekonna läbimist lennuki ja rongiga Inglismaa pealinnast Londonist Prantsusmaa suuruselt kolmandasse linna Lyoni.

Põhjus, miks ta selle reisi ette võttis, on see, et inimesed viitavad sageli lennusõitu eelistades, et see on kiirem, peab vähem puhkuse aega kulutama jne. Kuid arvestades Euroopat katvat ülitihedat rongivõrgustikku, mis viib su sisuliselt kõikjal linnasüdamesse, võttiski ajakirjanik võrdluse mõttes teekonna Londonist Lyoni ette lennukiga ja sõitis tagasi rongidega.

Londonist startides jõudis ta taksot-rongi-bussi kasutades lennujaamas turvakontrolli läbida ja ootesaali kokku kahe tunniga. Seejärel selgus, et Lyoni lend hilineb üks tund, mistõttu lennukile pealeminekuks väravasse suundudes oli tema reis kestnud juba neli tundi. Lennuk tõusis lõplikult õhku viis tundi hiljem ajast, kui koduuks oli selja taga suletud. Ehkki lend ise kestis vaid 1 tund ja 45 minutit, siis lennukist välja, passikontrollist läbi ja pagasi kättesaamiseni läks veel 40 minutit. Seejärel tuli minna juba kohapealse trammi-taksoga oma ööbimispaika Prantsusmaal. Reisi kogupikkus uksest ukseni oli 8 tundi ja 25 minutit. Sellest ajast 6 tundi ja 40 minutit viibis ajakirjanik lennukist väljas.

Rongiga tagasi

Tagasireisiks oli vaja sõita kõigepealt kiirrongiga Lyonist Pariisi ning sealt Eurostariga edasi Londonisse. Lyonist jõudis Brown kolme tunniga Pariisi Gare de Lyoni rongijaama. Inglismaal oli ta sama ajaga alles lennujaamas ootel. Viis tundi pärast kodust lahkumist algas sõit Pariisi- Londoni vahel kurseeriva kiirrongiga ning 7 tundi ja 40 minutit hiljem oli naine juba St. Pancrase jaamas. Taksoga sõideti koju ning reisi kogupikkus oli 8 tundi ja 10 minutit ehk veerand tundi kiirem lennureisist.

Ajakirjanik sõitis oma rongireisil äriklassis, mis annab ühest küljest ekstra mugavuse, aga on samas ka kallim, eriti võrreldes lennureisiga. Ent kui pikalt ette planeerida, on võimalik rongireis üsnagi võrreldava hinnaga või isegi odavamalt korraldada. Nii näiteks oli Londoni-Lyoni reisi kogukulu koos taksode, ühistranspordi ja lennupiletiga ligikaudu 134 eurot. Samaväärne tagasitee ühistranspordi, Prantsusmaasisese rongi ning Eurostariga on võimalik soetada isegi alates 79 eurost.

Reiside täpsemat kirjeldust ja videot näeb aadressil tinyurl.com/rong-lennuk (inglise keeles).